Robotický den

Dne 21. 6. 2014 se v Kongresovém centru Praha konal 11. ročník soutěže Robotický den. Tým RTO se této akce účastnil již podruhé, tentokráte v sestavě 4 členů týmu a 8 robotů. V brzkých ranních hodinách jsme se všichni sešli ve vlakovém kupé a vyrazili za vítězstvím. Soutěžili jsme v několika kategoriích a to Line Follower, RoboCarts a nově jsme se zúčastnili i MiniSuma. Tento rok však přibylo jedno malé zpestření, naši roboti byli zároveň zaregistrování i do několika kategorií zároveň. Protože nás však bylo méně než robotů, bylo důležité dávat pozor kdy a v jaké soutěži naši roboti zrovna startují.

IMG_4563

Po přezkoušení robotů na testovacích drahách a finálních úpravách jsme konečně mohli začít poměřovat své síly se soupeři a zjišťovat síly a slabiny návrhů  našich robotů. Naší hlavní kategorií byl Line Follower, jinak také sledovač čáry. Kvalifikace probíhala na jedné dráze s třemi pokusy a robotům byl počítán nejlepší čas. Do vyřazovacího finále jsme se probojovali s třemi z pěti našich robotů. Finále se jezdilo opačným směrem na rozdíl od kvalifikačních kol. Pro některé roboty byla tato změna problémová. Jediní naši konkurenti byli diskvalifikováni, na úkor zvýšení rychlosti snížili spolehlivost svých robotů. Vítězem se stal Bodieho robot s označením Beleg II.

IMG_4439

Další soutěžní kategorií byly RoboCarts, závody autíček na okruhu. V této kategorii jsme se potýkali s několika problémy jako například zavazejícími roboty soupeřů. V kategorii soutěžili tři roboti a to Aimi, Beleg a Hodor. Nejdůležitějším prvkem této soutěže bylo štěstí, které se některým z nás nedostávalo při startu a vyjíždění z příslušných startovacích boxů. Nejhůř byl na tom Hodor, kterému se nepodařil ani jeden ze tří startů. Lépe na tom už byli roboti Aimi a Beleg, kteří dokázali dojet jeden ze tří možných pokusů. I přes to, že Beleg získal nejlepší čas 24 sekund a další robot v pořadí měl až o polovinu delší čas, tak se nedostal do finále díky jen jedné platné jízdy.

Účast v kategorii MiniSumo byla jen symbolická a byl pro ni použit jednoduchý koncept robota. Této kategorie se účastnil robot Hodor, který se umístil na třetím místě v jedné z kvalifikačních kategorií. Hlavním cílem bylo nasbírání zkušeností a otestování  prototypu pro stavbu konkurenceschopného robota. Na stupni vítězů stanuli favoriti z Polska s roboty Storm I a Storm II .