RTO prezentuje činnost dětem

Kuba prezentátorO prázdninách bylo RTO požádáno, aby prezentovalo svou činnost v rámci prototypové laboratoře RC112 dětem z příměstských táborů. Celkem se u nás ve třech turnusech vystřídalo několik desítek dětí ve věku 7 – 14 let v doprovodu vedoucích. Naším úkolem bylo zábavnou a srozumitelnou formou oslovit děti, a když se to tak vezme do důsledků, tak jim i ukázat techniku a namotivovat je pro tuto životní dráhu technika. Samotná prezentace probíhala vždy od rána a to stylem kolotoče. Ten spočívá v tom, že se táborová posádka rozdělila do několika menších skupin, které se následovně po určitých časových intervalech točily po stanovištích.

Já s Tomem (alias Bodiem) jsme obsadili vestibul budovy s dráhou pro sledovače čáry a bludištěm pro myš v bludišti. Naším úkolem bylo seznámit diváckou základnu s roboty, soutěžemi a nějak rozumně jim vysvětlit, často fyzikou nepolíbeným, složité principy senzoriky, algoritmizace a regulace. Já osobně jsem se realizoval v prezentaci sledovačů čáry, a jelikož RTO má těchto robotů nejvíc, tak byla k mání i kompletní výstavka robotů snad kromě rozebraných kusů. Potom si děti vzal Tom a odprezentoval jim svou bakalářskou práci – Robot pro autonomní pohyb v bludišti, v našich kruzích nazývánou jako myš v bludišti. Výklad měl více než vyzrálý a nutno říci, že i já jsem spousty věcí pochopil až zde. Nejvíce vždy diváky zaujal pokynem k přestavení bludiště. Nikdy však budoucí technici Tomova Steva 2M nepřelstili, takže robot se ukázal jako nanejvýš programově robustní. Dalším členem RTO, který prezentoval svou bakalářskou práci, byl Kuba. Se svou 2,5D frézkou jménem Tron, zaujal malé publikum uceleným postupem, který začal na internetu, kde našel obrázek a skončil ve dřevě, kde Tron onen obrázek vyfrézoval. Dalším prezentátorem z řad RTO byl Mates, který prezentoval dětem funkci osazovacího stroje. Za zmínku stojí ještě další stanoviště a to fotovoltaická zastávka u Kristýny, kombinovaná s prezentací ovládání žaluzií (v globále inteligentních domů) přes mobil. Stanoviště elektromobility u Davida, kde byl k vidění elektromobil Kaipan K0, elektroscooter, důvěrně nazývaný „Žlutý démon rychlosti“ a Segway, který byl pro děti asi největším lákadlem.

V těchto několika bězích příměstského tábora jsme si zkusili prezentovat naše technologie někomu bez základů fyziky, vyšší matematiky, elektroniky. Tuto zkušenost hodnotím jako nedocenitelnou, protože umění zjednodušit výklad a zároveň ponechat podstatu, spolu s nesnadným cílem udržet pozornost roztěkaného publika zdánlivě nejevícího zájem, je důležitou zkušenosti pro prezentaci například diplomových prací na obecných konferencích.