Easy

Easy

Myšlenka pro stavbu tohoto robotu se zrodila při prezentaci školy a našich strojů v Brně. Protože školní stavebnice byla z mého pohledu celkem robustní, pokusil jsem se navrhnout co nejjednodušší stroj, který byl ořezán jen na nejpotřebnější minimum.

Takto vznikl robot „EASY“. Prvotní účel robotu Easy bylo jeho využití jako nového, cenově přijatelného robota pro všechny zvídavé studentíky, kteří by chtěli objevovat taje robotiky a něco nového se naučit. Tyto body dokázal splnit dokonale, byl tu však jen jeden drobný problém. Po návrhu a sestavení tohoto robota jsem k mé smůle zjistil, že i přes to, že v jednoduchosti bývá síla, tak tomu tak u tohoto robota není. Při jízdě se robot rozkmitával a i přes zdlouhavé ladění regulátoru ho nebylo možno stabilizovat. Problém se nacházel v zjednodušeném řízení motorů. Při vypnutí motoru docházelo k rozepnutí obvodu a zamezení průtoku proudu motorem. Po přidání diod, které umožnily průchod proudu v uzavřeném stavu, byl problém vyřešen.

V2

Easy_v2

Mechanika
Jako motory byly použity mikromotory  Pololu s převodovkou 50:1, v případě studentské verze by bylo možné použít levné 5V DC motory.

Senzory
Deska obsahuje 5 senzorů QRD 1114 pro sledování čáry.

Baterie
Jako baterie je použita LiPol 2S s kapacitou 500mAh, v případě studentské verze by bylo možné použít levné tužkové baterie.

Mikrokontroler
Jako řídicí mikrokontroler je použita ATmega8, pro spínání motorů jsou použity unipolární tranzistory 2N7002.

Cena
Cena byla kalkulována pro výrobu většího počtu robotů s využitím množstevních slev. Cena elektrických součástek by v tomto případě byla 112kč, bez zahrnutí ceny DPS, motorů a baterií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *