Opolský Robotický Festival 2015

 Na tuto novou soutěž v našem repertoáru jsme byli pozváni při účasti na Robotic Tournament 2015 v Rybníku . Bodieho známý, který obsadil první místo v kategorii „Drag Race“, nás pozval na odvetu do jeho domovského města. IMG_1791

Datum konání turnaje bylo 30. 6. v průběhu zkouškového období, ale zrovna na tu dobu nám vyšlo trochu volného času, takže bylo Bodiiem demokraticky rozhodnuto… že se prostě jedééé!!

Týden před soutěží  došlo k Upgradu robotu Beleg II na jeho novější a mocnější verzi Beleg-DraQ. Mezi hlavní změnu patřilo přemístění motorů a baterek na externí desku, která byla uchycena pomocí uhlíkových profilů k hlavní desce se senzory a čipem. Díky této úpravě mohl robot „vidět“ dál dopředu a mnohem efektivněji sledovat dráhu i při mnohem vyšších rychlostech než je u obyčejných sledovačů zvykem. I když jsme o tomto způsobu vylepšení vlastností robotu věděli, tak se náš tým specializoval na technické trati. Proto je větší část robotů menších rozměrů, aby mohli spolehlivě vybírat zatáčky s poloměrem 5cm při vyšších rychlostech.

Ráno před soutěží jsme si dali zcuka na parkovišti, kde už na nás čekal Bodie s jeho modrým a hlavně čistým autíčkem 🙂 První nástraha na nás čekala u přejezdu hranic. Hlavní cesta nebyla až tak moc hlavní, jako druhá nejnižší úroveň polňačky. Zde bylo rychlostní omezení opravdu symbolické a v průběhu našeho kodrcání se na nás přišla podívat tlupa zajíců a jejich velký kápo bažant. Hranice jsme úspěšně přejeli a překvapili několik domorodců, kteří asi poprvé za svůj život viděli někoho přejet touto bohem zapomenutou cestou. Chvíli trvalo než jsme navázali na naši původní trasu, ale zbytek cesty byl bez problémů, a i přes naše zpoždění jsme dorazili s 10 minutovou rezervou.

Na soutěž se přijelo provětrat i naše malé železářství, Fafnir. Účast našeho nestandardního.. robotu v kategorii „Minisumo“ jako vždy neproběhla bez povyku. Soupěři jen nevěřícně kroutili hlavami a jak to tak bývá, tak se snažili napadnout přilnavost podložky. Zvlášť mi v oku uvízl  soupěř, který vypadal jako bílá papírová krabice. Při pohledu na něj jsem si představoval jak se po startu ocitne několik metrů ve vzduchu a stane se průkopníkem v té chvíli vzniklé kategorii „Air Race“, naneštěstí však byl v jiné kategorii. Při samotném boji Fafnir nepostoupil, avšak díky jeho rotujícímu štítu se pro jednoho soupeře jevil neviditelný a tak ho donutil opustit ring. S dalším soupeřem pak soutěžil v rychlosti a stylu rotování. I přes vyrovnaný souboj a vyšší otáčky byl nakonec po 7 kolech poražen se skórem 1:2.

V kategorii „Sledovač čáry“ se robot Beleg II snažil ze všech sil, ale návrh trati mu moc nesedl. Trať byla naneštěsí příliš krátká a ne-technická. Dále se vyskytlo pár problémů s pravoúhlou zatáčkou, kdy se robot protočil a vracel zpátky na start. I po vyladění těchto problémů však Beleg II nestačil na sledovače čáry „Polského typu“, kterým tento typ dráhy vyhovoval, přesto však postoupil skrz kvalifikaci se ctí.

Hlavní událostí a soutěží na kterou jsme se soustředili byl „Drag Race“, které se účastnil Belegův mladší bráška, Beleg-DraQ. I když jsme byli připraveni skoro na všechny možné problémy,  tak jsme zapomněli na jeden podstatný náhradní díl.. malý křehký držáček motorů. Při testování a postupném zvyšování rychlostí došlo k rozkmitání  jednoho z koleček. Kvůli nerovnoměrnostem nanesení přilnavé vrstvy na pneumatice a došlo k rozvibrování kola a rozlomení držáku motoru. Protože je Rosp správný bastlíř, tak vytáhl kinzo, sekunďák a izolačku .. a začalo se prasit. Oba motory byly přilepeny k DPS, zastlány pomocí pořádné dávky kinza a obmotány několika vrstvami izolační pásky. A světe div se, fungovalo to a nerozpadlo se to!

IPP!!

Inženýrský Přístup Především!

Při testování a prvních jízdách došlo k nějakému tomu škádlení robotu s tratí, pár rotacím ve vzduchu a kotoulů plavmo, ale Beleg-DraQ to přežil ve zdraví. Dále se na trati rozsypávaly všemožné hokusy pokusy z lega. Jeden z těchto výtvorů však mile překvapil, když si to začal pelášit po trati celkem vysokou rychlostí, kterou by mu záviděli všichni účastníci Lego sledovače na Napájení sluncem.

Při ostrých jízdách nám přišlo lehce zmatečné vyhodnocování kvalifikace Dragu, kdy se nesoutěžilo o lepší čas ale dřívější projetí cílem. Při vysokých rychlostech robotů však reakční doba startéra vnášela do systému značnou chybu metody =). Ve finále se už ale počítal čas průjezdu, který se mnohokrát lišil pouze o desetiny vteřin, které nám i nakonec stačili k našemu vítězství. Po zuřivém boji jsme obsadili první místo a sesadili šampiona z Rybníku na druhé místo s robotem GROM_7. Třetí místo obsadil robot Er3, jehož majitel po každém průjezdu spěchal na konec trati, protože jeho robot neměl v programu automatické zastavení. To sice nebylo úplně v souladu s pravidly, ale buďiž. Několikrát to však jeho robot málem stálo život, když po zabrzdění o polštář došlo k zablokování motorů a turbína si dál vesele odebírala svoje „Ačka“ z baterky, která nám několikrát málem začala osvětlovat cílovou rovinku.

Teď už nás čekala jen cesta zpátky a po ní krátký veget před dalším učením. Vyrazili jsme s úsměvem a vůbec netušili co nás čeká a nemine. Cesta nám ubíhala rychle při probírání dalších změn u robotů a nápadů na další soutěže. Když jsme se už ale blížili k hranicím, tak nás nokiácká navigace svedla ze silnice jako nějaká lesní bludička. Tato úžasná zkratka nás vedla skrz kamenitou polňačku až do rozbahněných polí. Lítý boj s nánosy bahna a hlubokými kalužemi jsme nakonec prohráli a pravá část vozidla skončila v bahně. Po několika pokusech o vytlačení auta a jednom mém rozplácnutí v bahně 🙂 se Rosp sebral a vyrazil k blízkému statku najít nějakého ochotného traktoristu. Po chvíli jsme s Bodiem uslyšeli hlasité nastartování, a už jsme věděli, že náš zachránce je na cestě. Rosp dorazil se vší parádou v kabině traktoru, navázali jsme auto a vyrazili směrem k nejbližšímu asfaltu. Po cestě zpátky jsem se několikrát divil, jak jsme vůbec dokázali tak daleko dojet, a že to Bodie společně s radami od Rospa celkem hodně dobře zvládnul. Po našem vysvobození jsme konečně vyrazili do naší domoviny, možná trochu zablácenější než by bylo zdrávo, zato s první cenou ze soutěže a novými zážitky a zkušenostmi.

Možná všechny cesty vedou do Říma, ale jářku, to vám povídám, z Opole nikdy nejezděte přes pole!!

IMG_20150530_191622

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *